IV. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ortopedi ve Travmatoloji Günleri (Olgu Temelli Interaktif Eğitim Kursları)

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Ortopedi Travmatoloji uzmanlık alanları kas iskelet sistemi problemleri olan hastaların tedavisini farklı zaman dilimlerinde üstlenen ve sürekli olarak birbirini tamamlayan disiplinlerdir. Bu nedenle ortak tanı ve tedavi algoritmalarının kullanılması ve iletişimin sürekliligi son derece önemlidir. Bu toplantı ile kendi çalışma ortamımızda sağladığımız iletişimi daha genis bir platforma taşınması hedeflendi.

Bu toplantıda kapsamlı bir yaklaşımla omuz, el, diz, omurga bölgelerinin sık görülen kas iskelet sistemi sorunları, serebral palsi, dogumsal brakial pleksus yaralanmaları , periferik sinir sorunları, osteoporotik kırıklar, nöropatik agrı ve osteoartrit gibi konular ele alındı. Hasta değerlendirmesi tedavi yöntemleri ve takip, olgu temelli, interaktif ve multidisipliner bir şekilde tartışıldı. Ultrasonografik değerlendirme, lokal enjeksiyonlar, PRP uygulamalarına da yer verildi.

Toplantıya anabilim dalı öğretim üyemiz Yrd.Doç.Dr.Ayhan AŞKIN 'Diz Osteoartriti Hastalarında Kortikosteroid Enjeksiyonu ve Trombositten Zengin Plasma Enjeksiyonu Tedavilerinin Etkinliklerinin Karşılaştırılması' ve 'Diz Osteoartrit Hastalarında Nöropatik Ağrı Komponenti ve Yaşam Kalitesi' isimli 2 adet sözlü bildiri ile katıldı.


Başa Dön